top of page

Günübirlik Kayak Turu ile Sezon Açılışı: Kartalkaya - Dorukkaya

Yazdan kışa geçiş sürecinde bizi mutlu eden yegane şey snowboard sevdası diyebiliriz. Çift olarak yaptığımız bir spor olması ayrı kıymetli! Uzun bekleyişler sonrası 3. sezonumuzun açılışını günübirlik tur ile Kartalkaya - Dorukkaya'da yaptık. Sıcak bir yerlerde sıcak bir şeyler içerken bunları okuyarak sizi soğuğa, enerjiye ve adrenaline çağırıyoruz!

Ulaşım

Her ne kadar board sezonu Aralık-Mart arası değişkenlik gösteren süreyle sınırlı olsa da Türkiye'de 4 mevsim yaşayabilmenin nimetlerinden biri de kış sporlarına imkan tanıyan iklim ve dağ yapısının olması. Kartalkaya, Bolu ilinin doğu tarafında Köroğlu Dağları'nda yer alıyor. İstanbul'dan yol ve kar durumuna göre 3.5-4 saatlik bir yolculuk sonucu ulaşılıyor. Bolu'ya 21 km uzaklıkta yaklaşık 35 dakikalık bir mesafede ancak yoldaki kar durumuna göre ulaşım süreniz uzayabiliyor. Bazen de kara saplanmış araş olması durumunda beklemeler olabiliyor. Dağa tırmandığınız yol uzun çam ağaçlarıyla kaplı kartpostal tadında manzaralara sahip. Kar lastiği şart olmakla birlikte duruma göre zincire de ihtiyaç olabiliyor. Şahsi aracınızla gideceksiniz zincir konusunda temkinli olmakta fayda var. Yol üstünde pek çok zincirci görmeniz de mümkün ancak yanınızda bulundurmakta fayda var. Bizim gibi tur otobüsü ile geliyorsanız zaten arkanıza yaslanın ve manzaranın tadını çıkarın!

Turlar

Katalkaya'ya günübirlik ve konaklamalı seçenekleriyle ulaşım sağlayabileceğiniz turlar mevcut. Bu turların bazılarında telesiyejleri kullanmanız için gerekli olan Skipass ve öğlen sucuk ekmek de dahil oluyor. Bazı turlar ise sadece ulaşım veya sucuk ekmek hariç ulaşım ve skipass imkanı sunuyor. Biz fırsat sitesinden Heptur'un günübirlik kişi başı Skipass dahil 150 TL'lik turuna katıldık. Hep Tur'u buradan inceleyebilirsiniz.

İstanbul kalkışlı turların hareket noktaları ve saatleri değişmekle birlikte bizim katıldığımız turunki şöyleydi:

  • 03:30 - Ataköy Atrium Önü

  • 04:00 - Etiler Akmerkez, Ulus Kapısı Önü

  • 04:30 - Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı Önü

  • 04:45 - Kartal Yemek Center

Yine turlara göre değişmekle birlikte bizim katıldığımız turda akşam üzeri 17:00’de yolcular ile paylaşılan noktadan otobüs kalkış yaparak İstanbul’a doğru hareket ediyor ve trafiğe bağlı olarak saat 21:00-22:00 civarı İstanbul'a varıyor.

Fırsat sitelerinde bu turlara turların kendi sitelerindeki fiyatlardan daha uygun fiyatla çokça rastlayabilirsiniz. Aman dikkat! Bazı turlar yalnızca hafta içi geçerli. Tur hakkında içerikleri mutlaka okuyun.

Fırsat sitelerinin günübirlik ve konaklamalı turlarının linklerini de buraya bırakıyoruz.

yakalaco sitesindeki turlar için buraya tıklayın.

grupanya sitesindeki turlar için buraya tıklayın.

birliktealalım sitesindeki turlar için buraya tıklayın.

Tesisler

Kartalkaya'da Grand Kartal Otel, Kartal Otel, Dorukkaya Otel ve Golden Key Kartalkaya olmak üzere 4 otel mevcut. Biz bu yazıda Dorukkaya Otelin içinden geçerek giriş yaptığımız pistlerden bahsedeceğiz. Grand Kartal ve Kartal Otel'in olduğu kısımda ise farklı pistler mevcut. Başka bir yazımızda Kartal Otel'in önündeki pistlerden de bilgi paylaşacağız.

Ekipman Kiralama

Ekipman konusu kış sporlarında en masraflı kalem diyebiliriz. Eğer kıyafet ve snowboard-kayak ekipmanınız var ise özellikle günübirlik turlarda kirama sürecinde vakit kaybı yaşamamanız büyük avantaj. Bu noktada tavsiyeler kısmına bir not bıraktık.

İkimizin de kayak pantolonu, kayak montu, kayak eldiveni, alt&üst içliği, kayak gözlüğü ve kaskı mevcut. Ekipman konusunda ise Andaç'ın geçen sezon aldığı board ve board ayakkabısı vardı. Ben henüz snowboarda devam edip etmeyeceğime karar vermediğim için ekipman almamıştık ancak bu sezon açılışı seneye bir board sahibi olacağımı garantiledim diyebilirim. Bu sezon yine ekipmanı kiralayarak devam edeceğim. Kartalkaya'da Dorukkaya Ski & Mountain Resort'ten giriş yaptığımız için buradan snowboard ve snowboard botu kiraladım.

Board ve board ayakkabısını birlikte veriyolarlar ancak siz ihityacınıza göre birini de alabilirsiniz. Mesela geçen sezon dağa tırmanmandan önce aşağıdaki kiralama noktalarından kiraladığım bot ile kaymaya başladığımda rahat edemediğim için otelden sadece bot kiralamıştım.

Tüm ekipman için Dorukkaya Ski & Mountain Resort Kartalkaya'nın günlük kiralama güncel fiyat listesine göz atalım:

Snowboard+Bot: 80 TL - 100 TL - 120 TL olarak kalite farkına göre üç seçenek mevcut. 100 TL lik boardlardan 2 tane gösterdiler ve altlarında derin çizikler olduğu için 120 TL'likten istediğimde kendi insiyatifleri ile 100 TL ödememin yeterli olacağını söylediler. :)

Kayak: Kayak yapanlar için ise fix ücret 100 TL

Kayak Pantolonu + Mont: 90 TL

Gözlük: 20 TL

Eldiven: 20 TL

Dolap Kiralama: 20 TL

50 Dakikalık Kayak&Snowboard Dersi: 200 TL

Pistler

Dorukkaya'da farklı zorluk derecelerinde ve uzunluklarında konumlandırılmış 7 adet Ski-Lift; 2 adet 240 m Babylift, 1 adet 750 m (Nazar), 1 adet 1080 m (Nazlı), 1 adet 1100 m (Narin), 1 adet 1300 m (Leitner), 1 adet 900 m (Doruk) ve 11 adet kayak pisti mevcut. Bonus olarak da Türkiye'de ilk olan Snowpark a ev sahipliği yapıyor. Snowboard tutkunları için işin içine biraz daha adrenalin katacak Dorukkaya Snowpark, altyapısı toprak olan ve farklı zorluk derecelerine göre konumlandırılmış 3 ana Rampa, 1 Corner, 3 Handrail ve 3 Box'dan oluşmakta. Avusturya'dan gelen mühendisler tarafından özel olarak projelendirilmiş.

Dorukkaya çocuklu aileler için de uygun bir adres. Çocuklara özel kayak okulları ve onlara özel eğitim pistleri de bulunduğu için bir sürü minik snowboardcu ve kayakçı görebilirsiniz. Yetişkinlere havlu attıranlar var. :)

2 sezon boyunca bir kez yanlışlıkla girmiş olduğum ve bazı noktaları oldukça dik olan Olimpiyat pisti dahil tüm pistlerden kaydık. Bizim favorilerimiz chair lift ile çıktığınızda hemen soldan devam edince Olimpiyat Pisti, Orman Gezi Pisti ile aynı yönden gidilen Nazar Gezi Pisti ve liftten indiğinizde tam sol yapmadan ileriye doğru devam ettiğinizde Nazlı Pisti. Nazlı pisti daha geniş Nazar ise biraz daha dar. Nazlı Pistinde yer yer düzlükler olduğu için özellikle snowboardçular düzlükler öncesi hız alıp öyle geçmeli yoksa board u ele alıp yürümek veya tek ayağı çıkarıp bordu iterek ilerlemeniz gerekebilir.

Yeme-İçme

Eğer günübirlik turla geldiyseniz ve öğlen sucuk - ekmek dahilse Drop'un ilerisinde sucuk ekmek yapan yere fişinizi verip bir içecek ve sucuk ekmeğinizi alıyorsunuz.

Eğer tura sucuk ekmek dahil değilse bazı turlar otobüste ekstra olarak soruyor ve yine 20 TL civarı fiyatla fişinizi veriyor.

Turla gelmeyenler de İkbalden sucuk ekmek alabilir, Drop'ta sıcak ve uzun dinlenme molası eşliğinde bir şeyler yiyip içebilir. Drop, dekor, ambiyans ve müzikleriyle başarılı bir yer. Yılbaşı öncesi giderseniz ekstra tatlı bir dekor sizi bekliyor. Drop'un alternatif sunan menüsünde su ve çay 7 lira buradan yola çıkarak yemek fiyatları da yüksek diyebiliriz.

Biz evde hazırladığımız sandviçimiz ve yanımızda getirdiğimiz meyve suyu ile karnımızı doyurduktan sonra -9 derecedeki havada ısınma ihtiyacına direnemedik ve Drop'a girip dinlendik. Yemek konusunda tasarruf yaptık ama gelmişken bir sıcak şarap içelim dedik. Sıcak şarap 30 TL. Bizce benim yaptığım daha güzel ama yüzünüzün uyuşacağı kadar soğuk ve rüzgarlı bir güne denk gelmişseniz sıcak olan her şey çok güzel geliyor. :)

Tavsiyeler

* Pistlerin açık olup olmayacağını belirleyen 3 kritik faktör var. Bunlar pistlerdeki kar kalınlığı, rüzgarın şiddeti ve bonus olarak sis yoğunluğu. Türkiye'deki tüm kayak merkezlerindeki tahminleri veren snowforecast sitesinden gitmeyi planladığınız günün tahminlerini takibe alıp planınızı ona göre netleştirebilirsiniz. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

* Eğer kaymaya yeni başladıysanız veya orta seviyedeyseniz hava açık ve güneşli değilse liftle yukarılara doğru çıktıkça yoğun bir sisin içine girebilirsiniz. Görüş mesafesinin çok azalabildiği bu durumda kaymak sizin ve çevrenizdekiler için tehlike yaratacaktır. Sis için olan gözlükler normal gözlüklere göre burada daha fazla yardımcı olmakla birlikte gözlüksüz çok zorlanacağınızı belirtmeliyiz. Hele tipi varsa yerle gök bir gibi her yeri bembeyaz görüp pistin sınırlarını kestiremediğinizden pistin dışına çıkma riskiniz de söz konusu.

Başlangıç ve orta seviye kayanlar için çok sisli ve tipi olan havalarda sis basmış olan pistlerde kaymalarını kaymalarını tavsiye etmiyoruz. Tesis tarafından genel bir risk görüldüğünde tüm pistler, lifler veya belirli pistler kapanabiliyor. Kapalı pistlere merakınıza yenik düşüp girmeyin. Ciddi bir risk taşıyor. Aşağıda güven içinde takılmak en iyisi. Sonuçta spor yapmaya ve eğlenmeye gidiyorsunuz.

* Sırt çantanızda yedek polar, çorap, su, sandviç, enerji verecek çikolata, bisküvi, kuru meyve gibi yiyecekler, yolculuk esnasında yanınızda olmasını istediğiniz şeyler, varsa GoPro, yedek pil, powerbank ve havanın güneşli olması ihitmaline karşı güneş kremi (karda, güneşli havalarda yerden yansıyan güneş ışınlarıyla yüzünüz tahmin edemeyeceğiniz kadar çok yanabilir.)bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Tesise geldiğinizde dolap kiralayıp yedek polar-çorap vb. yedek giyecekleri ve ağırlık yapabilecek kayış esnasında lazım olmayacak şeyleri dolaba kitleyebilirsiniz. Sırt çantanızda sandviç, su (havanın ısısına göre içinde buzlar oluşmaya başlayabiliyor), güneş kremi, elektronik ekipmanınız ile kayabilirsiniz veya benim gibi (Seray) yanınıza daha küçük bir sırt çantası alarak (mesela bunlardan veya bunlardan )

kayarken yanınızda olmasını istediğiniz küçük çaplı eşyalarınızı koyabilirsiniz. Andaç'ın tercihi ise bunlardan.

Sırtüstü düşüşlerinizde pofuduk bir çanta düşüş etkisini azaltmakla birlikte içindeki sandviçlerin pres etkisine uğramasına da sebep oluyor tabii. Elektronik cihazlarınızın da darbe alabilieceğini de söylemeliyiz. Özellikle cep telefonunuzu montunuzun yan ceplerinden birine koymanızı tavsiye ederiz.

* Taktik olarak eğer tur ile gittiyseniz kiralama noktaları kalabalıklaşmadan hemen hedefe yönelin ve beden-numara olarak kendinize uygun ekipmanları talep edip denemeye başlayın.

* İlk kez kayacak olanlar için eğer ders almayıp kendiniz öğrenecekseniz yürüyen bant ile çıkış sağlanan baby pistte (çalışma pisti) çalışmanız güvenliğiniz açısından çok önemli. Yanınızda biri olsa dahil liftlerle orta ve üzeri zorlukta pistlere çıkmanız halinde soğuk terler dökmenize sebep olacak anlar yaşayabilir, poşet olsaydı da poşetle kaysaydım diyeceğiniz dik noktalarda yere oturup kaymak zorunda kalabilirsiniz. Veya tepedeki lifte geri yürüme şansınız varsa liftle aşağı inip tekrar kaygan zeminde yokuş yukarı yürümek zorunda kalabilirsiniz.

RECENT POSTS:
SEARCH BY TAGS:
Henüz etiket yok.
bottom of page